Luni 13 ianuarie l-am prăznuit pe Sfântul ierarh şi făcător de minuni Kentingern de Strathclyde, care alături de mama sa Sfânta Thenew sunt ocrotitorii oraşului Glasgow. Mormantul sau se afla in catedrala care-i poarta numele din localitate.

Sâmbătă 25 ianuarie vă invităm să mergem în Caldbeck, loc în care Sfântul Kentingern ]n secolul VI a construit o mânastire  (St. Kentingern`s Church, Caldbeck, Cumbria, CA7 8DP). Noi vom sluji acolo începând cu orele 10:00 Sfânta Liturghie.

Sfinte ierarhe Kentingern roaga-te lui Dumnezeu pentru noi!

"mai aproape de Aproapele"

Multumim tuturor donatorilor. Am strans suma de 1.305 lire, bani care au fost impărţit în mod egal şi trimisi catre familii in data de 23 decembrie 2019.

La apelul parohiei noastre făcut acum câteva săptămâni pentru ajutorarea câtorva persoane cu ocazia sarbatorilor, am reusit pana astazi (21.12.19) să strângem suma de 839 de lire. Ultima zi în care puteti contribui va fi mâine urmând ca banii adunati sa fie impartiti in mod egal si trimisi prin moneygram persoanelor in cauză.

Din motive lesne de inţeles nu am făcut publice numele persoanelor către care vom trimite banuţii, dar dacă doriti mai multe detalii acestea va pot fi oferite în privat.

Domnul cel care stie să răsplătească fiecăruia să nu vă treacă milostenia cu vederea!

In Postul Sfântului Crăciun,
Voi știți ce-aș vrea să vă propun?..
Un dram de omenie-n plus,
CĂ-I POSTUL PRUNCULUI IISUS!

În tradiția ortodoxă, sărbătoarea Crăciunului, in mod special, este însoțită de fapte de milostenie, de dăruire pentru aproapele nostru. Pentru că Dumnezeu ne-a făcut cel mai mare dar posibil trimițând în lume pe Fiul Său pentru noi toți, la fel și noi dorim, pe măsura posibilităților noastre, să dăruim celor din jurul nostru aflați în nevoie.

În legătură cu aceasta, părintele Arsenie Papacioc spunea odată: "Întrebarea se pune, cum ne este inima noastră în legătură cu suferinţa din jur? Cel mai mare lucru de care vom fi întrebaţi la Judecata de Apoi este: "De ce nu am dat mai multă atenţie semenilor noştri?"

Sunt mulți semeni de ai noștri care suferă și noi, ca parohie, am dori să bucurăm de Crăciun 3 persoane din România cu o situația financiară foarte grea. Pentru aceasta, începând cu 24 noiembrie, în fiecare duminică până pe 22 decembrie, după Sf. Liturghie, se face o colectă de bani la care fiecare este îndemnat să contribuie pe măsura posibilităților sale. Banii care se vor strânge vor fi trimiși în România pe 23 decembrie, în timp pentru ca persoanele respective să poată folosi suma pentru Crăciun. Cei care nu puteți ajunge la Sf. Liturghie duminica și doriți să contribuiți, o puteți face donând în contul parohiei cu mențiunea ”Colecta de Crăciun”.

Vă rugăm să tranmiteți acest mesaj și celor pe care îi cunoașteți și știți că s-ar bucura să ajute! Vă mulțumim și ne rugăm ca jertfa fiecăruia dintre dv să fie pomenită înaintea lui Dumnezeu! Iar bucuria celor care o vor primi să se întoarcă înmiit la dv!

Dragii noștri vă invităm weekendul viitor să cugetați, mai adânc, pe tema familiei creștine. Călăuză ne va fi părintele Niclae Tănase de la Valaea Plopului (dacă doriți să aflați mai multe detalii despre părintele Nicolae vă rog să dați click aici.)

Invitația este valabilă pentru următoarele zile:

Vineri, 22 martie, de la orele 18:00 în ABERDEEN (adresa: Cove Bay Church, Loirston Road, AB12 3PA, Cove Bay.)

Sâmbătă, 23 martie, de la orele 19:00 în EDINBURGH (adresa: 12 Logie Green Rd, Edinburgh EH7 4EZ)

Duminică, 24 martie, de la orele 12:30 în GLASGOW (adresa: 111 killin street, G329AH)

Multumim tuturor celor care au fost fost alaturi de noi, si au sustinut initiativa noastra de a impodobi biserica.

Cu ajutorul dumneavoastra am achizitionat urmatoarele:

1. Epitaf cu icoana Adormirea Maicii Domnului

2. Un vas de pentru caldura

3. Un rand de vesminte diaconesti

4. 23 de metri liniari de traversa

5. 120 de m2 de mocheta

6. O trusa de Botez

7. O cruce de binecuvantare

8. Un Chivot

9. O Sfanta Evanghelie

10. Un set de ripide

11. Un candelabru

12. Un rande de candele pentru icoanele de pe iconostas

13. Un vas pentru anafura

14. Un candelabru pentru Sfantul Altar

15. Un amplificator audio cu boxe

16. Un rand de microfoane

17. Un set de Sfinte Vase.

18. O cadelnita

Maica Domnului sa va rasplateasca!

Duminica Ortodoxiei, prima duminica din Postul Mare, este o duminica speciala pentru intreaga Ortodoxie deoarece se sarbatoreste biruinţa Ortodoxiei impotriva iconoclasmului si a tuturor ereziilor.
Aceasta duminica a fost serbata si in parohia noastra din Glasgow intr-un mod special. Astfel, i-am avut ca invitati la Sf. Litughie pe membrii corului ‘Ruskaya Capella’ dirijati de dna Svetlana Zvereva, iar la slujba au participat, alaturi de enoriasii parohiei noastre, si enoriași din parohia ortodoxa ‘Sfântul Arhanghel Gabriel’ din Glasgow.
Un plus de frumusete a zilei a fost dat de serbarea copiilor parohiei noastre. Toti copilasii prezenti ne-au aratat ce frumos au colorat icoanele sfintilor lor ocrotitori, ni i-au pezentat apoi pe rand pe sfintii lor si au cantat si spus rugaciuni. Bucuria pe care ei ne-au facut-o a fost rasplatita generos, copiii primind cadouri din partea parohiei si a unei familii iubitoare de Hristos.
Agapa bogata de la sfarsitul programului pregatita cu mult drag de membrii parohiei noastre a intregit o zi de neuitat! Astazi am simtit mai mult ca oricand ca suntem o comunitate si ‘ce bine este ca fratii sa fie impreuna!’

D.C.