Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg

Toti participanții au așteptat cu emoție duminica următoare când parohia brăileană urma să se prezinte. La începutul întâlnirii, pr Victor, încă sub impresia primei întâlniri, a subliniat din nou scopul înfrățirii noastre: ”A ne înfrăți înseamnă să trăim ceva în comun: bucuriile, temerile, problemele noastre etc. Prin harul lui Dumnezeu încă mai avem oameni (și mă refer la dv cei din Glasgow!) care se luptă din greu să păstreze atât identitatea ortodoxă, cât și ortopraxia – spiritul ortodoxiei trăită, mărturisită, însușită, vestită, lucrarea practică a ortodoxiei. Ne înfrățim ca să învățăm unii de la alții, să ne aducem aminte unii de alții, să ne împărtășim reciproc trăirile noastre”. 

A fost o întâlnire minunată care ne-a dezvăluit doar o fărâmitură din marea lucrare pe care credincioșii din Brăila o desfășoară sub îndrumarea pr. Victor Țugui și a pr. Mihai Duca. Astfel, am aflat despre istoricul acestei parohii, despre momentul mult-așteptat al sfințirii bisericii, despre oaspeții de seamă care au vizitat biserica de-a lungul timpului, despre activitățile culturale, duhovnicești organizate, despre impresionanta lucrare filantropică desfășurată prin cantina parohială ”Sf. Vasile cel Mare”, despre numeroasele proiecte și parteneriate inițiate, dar mai ales despre extraordinar de frumoasele activități organizate cu și pentru copiii parohiei. 

Pr. George a rezumat foarte inspirat tot ceea ce a văzut în timpul prezentării: ”Ați vorbit despre Sf. Liturghie, despre cum e să trăiești pe Hristos în Sf. Liturghie și cum Hristos lucrează după Sf. Liturghie în viața comunității. Sunteți o pildă vie pentru noi. Mi-a plăcut foarte mult, am rămas fără cuvinte după aceste două întâlniri!” Iar pr. Mark, preotul ortodox scoțian, mărturisea emoționat în dulcea limbă românească: ”Eu sunt mut de admirație pentru oamenii din Brăila. Am fost emoționat să văd lucrarea voastră minunată, mai ales cea filantropică. Este o mare inspirație pentru noi toți”. (pr Mark)

Impresiile trimise după întâlnire descriu atât de bine atmosfera și legătura care s-a creat deja între cele două parohii. ”Avem foarte mult de învățat din experiența voastră!” (pr. diacon Ioan Ross, Glasgow); ”Am rămas profund impresionată de marea familie pe care ați creat-o acolo, de grija pe care o purtați copiilor”. (Iulia Conduruță, Glasgow); ”Foarte frumos! Am simțit că fac parte din familia lor! M-am simțit ca acasă, serios!” (Nicoleta Iosif, Glasgow); ”M-a emoționat foarte tare tot ce am văzut pentru că nouă ne lipsește biserica noastră, oamenii dragi și calzi pe care ni i-am apropiat acolo, îmbrățișările și vizita în România!” (Georgiana Amaicei, Glasgow); ”A fost super frumos totul. Cu siguranță am să merg să îi caut, sperăm chiar anul acesta! Sunt minunați cu toții ! Mulțumim mult pentru tot ce ați facut! Sincer!” (Andrei Costin, Glasgow); ”Am fost atât de emoționată, am vrut să zic ceva la sfârșit, dar aveam un nod în gât!” (Mihaela Podaru, Glasgow); ”La ambele întâlniri nu mi-am putut stăpâni plânsul, a fost extraordinar de frumos!” (Aurelia Văleanu, Glasgow); ”Atât de frumos și cu Dumnezeu totul! Să știi că m-au lăsat fără cuvinte. Chiar mi-au uns inima!” (Simona Hapca, Dundee); ”Felicitări moderatoarelor  și tuturor participanților!  Cred că a fost o activitate  reușită care a evidențiat  specificul și frumusețea  spirituală a parohiei  noastre”. (Liliana Tudosie, Brăila) 

Activitățile desfășurate în parohia Sf. Arhangheli au impresionat foarte mult pe cei prezenți după cum și ei au mărturisit: ”Mulțumim, acesta e un cadou nemaipomenit! Și e minunat faptul că învățăm de la parohia Sf. Arhangheli, acolo da comunitate și câte lucruri fac ei împreună. Sa ne ajute Dumnezeu să creștem și noi ca și comunitate câte puțin!” (Andrea Ross, Glasgow); ”Foarte frumos, o scurtă lecție de istorie la început, minunat! M-au emoționat până la lacrimi cum au grijă de copii și de comunitate. Chiar m-au făcut să-mi doresc și mai tare sa ajung in Brăila, deși am fost de două ori atât de aproape (în Ianca)”. (Raluca Berhiu)

Spre finalul celei de-a doua întâlniri, când toți participanții se pregăteau să își ia rămas bun, o sonerie insistentă a întrerupt brusc cuvântul de final al prezentatoarei din Glasgow! Spre uimirea tuturor, întâlnirea a luat o cu totul altă turnură! În loc să se continue să se ia rămas bun, copiii din Glasgow și părintele George au fost invitați să închidă ochii pentru că li se pregatise o surpriză! Copiii și părinții din Brăila zâmbeau cu subînțeles! Venise poșta tocmai din Brăila cu un cadou pentru biserica din Glasgow (o icoană mare, foarte frumoasă, cu Întâmpinarea Domnului, hramul bisericii) și sacoșele cu cadouri pentru toți copiii din comunitatea românească din Glasgow! Când au deschis ochii cu toții, uimirea, bucuria și entuziasmul erau la cote maxime! Copiii au sărit efectiv în sus de bucurie! Cuvintele nu pot descrie frumusețea și emoția acestor momente, surpriza (de care nu a știut decât o familie din comunitatea din Glasgow) a copleșit efectiv pe toți cei prezenți – si pe cei care au dăruit și pe cei care au primit! Spațiul nu mai exista, erau cu toți o inimă, un gând, o suflare! Pr. George a promis ca va face tot posibilul ca toate cadourile să ajungă la copii până duminica viitoare, când urma să aibă loc întâlnirea finală! 

În seara aceea, cu siguranță, toți copiii din Glasgow participanți la întâlnire au adormit cu gândul la noii lor prieteni din Brăila care i-au copleșit cu dragostea lor și intonând ușor ”Puf, puf, puf, Glob de puf te-ai dus, Puf, puf, puf, Zboară cât mai sus!” (cântecelul interpretat de o fetiță din Brăila în acea seară). Iar noi toți ceilalți, am simțit, așa cum minunat a descris pr. Mark, că ”în această seară am băut din izvoarele Ortodoxiei”. Această seară de basm s-a încheiat cu o rugăciune în grecește către Maica Domnului cântată de pr. Mark și de câțiva copii din Brăila. 

(Daniela Ciupala)