Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg

Noi bucurii se revarsă din inima românească! Bucurie mare și in Brăila, dar și în Glasgow!! Pachetele din Glasgow au ajuns la destinație!

Vă mulțumim, din tot sufletul, dumneavoastră, oamenilor minunati, fraților români din UK, pentru extraordinara mobilizare, pentru  darurile deosebite, pentru toată dragostea și dăruirea de care au dat dovadă! Proiectul inițiat de Patriarhia Română, care a vizat înfrățirea parohiilor noastre, a fost un bun prilej de a lua legatura cu frații noștri din Diaspora, de a ne cunoaște reciproc, de a ne împărtăși dorul și dragostea de neam, de țară, de tradiții, de limbă, de tot ce înseamnă ele pentru toți românii, de pretutindeni. Momentele petrecute împreună au fost de neuitat! Timpul și distanța dintre noi s-au comprimat, eram toți ca și unul, aveam senzația că ne cunoaștem dintotdeauna, nemaidorind să ne despărțim, la finalul întâlnirilor on-line. Am descoperit oameni foarte calzi, cu suflete cât cerul! Sunteți extraordinari! Vă salutăm și vă îmbrățișăm, cu mult, mult drag! (Membrii parohiei Sf. Arhangheli)

Între ciulinii Scoției si ciulinii Bărăganului sunt peste 3.000 km. Reduși la zero prin zâmbetele copiilor și bucuria unor noi cunoștințe. În numele copiilor noștri și ai celor implicați și care se vor implica în continuare, vă mulțumim pentru bucuriile pe care ni le-ați dăruit și pentru faptul că ne-ați permis să vă facem și noi bucurii. Vă mulțumim că existați, că v-ați unit în credință și ne bucurăm că îl avem pe Hristos ca numitor comun. Știm că lucrurile nu se vor opri aici și așa cum se termină un film celebru: "Cred că acesta este începutul unei frumoase prietenii". Doamne ajută, pace si numai bine! (Dumitru Vasile, Brăila)