Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg

Proiectul ”Biserica – familia românilor de pretutindeni” care își propune să contribuie la crearea unor legături sau înfrățiri între comunitățile din țară și cele din diaspora și-a încheiat primul său capitol: românii din Brăila și Glasgow s-au cunoscut, s-au împrietenit și acum s-au și apucat de treabă! Pr. Victor și pr. Mihai au anunțat că vor face în fiecare joi acatistul unui sfânt ocrotitor al diasporei la care vor pomeni pe frații lor din Glasgow, toți participanții la proiect doresc să își pună credința în lucrare contribuind, după puteri, la extraordinar de bogata activitate filantropică a parohiei ”Sf. Arhangheli”, iar copiii din Brăila și Glasgow se pregătesc pentru primele lecții de limba română. Am cules câteva ganduri la finalul acestor întâlniri pe care dorim să le împărtășim cu voi toți pentru ca ele descriu cel mai bine impactul acestui proiect asupra noastră, a tuturor!

”Slavă Domnului că ne-a învrednicit să participăm cu toții la așa un proiect măreț al Patriarhiei Române.Nu ne gândeam la început că înfrățirea cu Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil va ajunge direct la inimă. Așteptam cu nerăbdare întâlnirea noastră pe Zoom din ultimele duminici. Multumim părinților care zi de zi împreună cu voluntarii își câștigă un colțisor de rai prin mărețele  proiecte umanitare.. .de asemenea copiilor care au fost minunați, ne-au făcut să râdem, să plângem, să ne simțim iar copii...va rămâne o experiență memorabilă datorită profesionalismului de care ați dat dovadă toți cei care ați făcut posibilă această frumoasă întâlnire. Un Mare Mulțumesc Tuturor!” (Ana Mariana Galan, Glasgow)

”Clipele petrecute cu Parohia din Brăila a fost ca o mângâiere pentru sufletul nostru, ne-am simtit atât de aproapte de casă și parcă dorul de România s-a diminuat în acele ore pe care le-am petrecut cu cei de acasă!  Acest proiect a adunat sufletele românești la un loc!” (Nicoleta Iosif, Glasgow)

”Dorul...e atât de adânc cuprins în sufletele noastre că numai o adiere, o mireasmă, un sunet asemănător cu cel de acasă și deja suntem acolo cu toată ființa noastră...Asta este.. Nu poate fi stins. Aceasta e realitatea... Hristos ne întărește că altfel...Mâine dimineață în zori aș zbura. Dorul de Țară nu ni-l poate lua nimeni... El există și rămâne veșnic în noi ... căci pentru noi toți, cei ce ne-am născut  în România, acolo e acasă...Multe sunt țările în lume dar una este patria...” (Marina Kesler, Glasgow)

”Înfrățirea cu biserica din Brăila și ocazia de a cunoaște membrii parohiei și toate activitățile lor, ne-au oferit momente emoționante și posibilitatea de a ne cunoaște oameni dragi și locuri frumoase. Biserica e familia noastră, plină de  oameni buni, lucruri binecuvântate, copii minunați și multă dragoste! Aceste duminici au fost așteptate cu multă nerăbdare și cu mult entuziasm, exact ca atunci când așteptam să mergem "Acasă" în România!” (Georgiana Amaicei, Glasgow)

 ”Multumim pentru toate trăirile astea! A fost o mare bucurie pentru mine să particip la un așa eveniment!” (Dorina Ciupală, Braila)

 ”Multumim din tot sufletul pentru această inițiativă a Patriarhiei Române de a derula acest inedit proiect pentru că, prin acest minunat eveniment, nu numai  că ne-am înfrățit unii cu altii, cei din parohia Sf Arhangheli cu cei din parohia Glasgow dar și noi, cei de departe, ne-am cunoscut mai bine unii cu altii, ne- am bucurat împreună  și unii dintre aceștia ne-au surprins în mod foarte plăcut prin calitățile lor care “au mutat” la propriu satul românesc cu tot ce înseamnă tradițiile lui! Nu i-am fi cunoscut niciodată pe acești adevărați români care nu numai că nu au uitat de locul natal dar l-au adus și aici cu toate frumusețile și specificul lui! Nădăjduim ca această dragoste de țară, de neam și de glia strămoșească, să se transmită din tată-n fiu și să ducă această tradiție pe mai departe. Cel puțin eu și familia, mea am fost copleșiti de  acești minunați români inimoși și cu o deschidere inimaginabilă de a face orice, pentru a avea propria biserică! Extraordinară ambiție, minunată și frumoasă credință! Nu putem decât să ne înclinăm în fața unor astfel de oameni, adevărați semănători ai Evangheliei lui Hristos! Bunul Dumnezeu să le răsplătească dragostea în Hristos Domnul și credința să le fie înmulțită!” (Marinela Datcu, Liverpool)

 Proiectul ”Bucurii din inimă românească” la care am fost prezentă a fost un proiect, o activitate, o întâlnire între cele două parohii: Parohia ”Sf. Arhangheli” Brăila și Parohia ”Întâmpinarea Domnului” Glasgow, două parohii cu suflete mari, două parohii cu suflete tari, două parohii ce-și cresc vlăstarele ancorate în măreția și statornicia valorilor  neamului român și  privind cu încredere în viitor. Întâlnirile din spațiu virtual ne-au unit, scurtând distanța fizică între noi, realizând o apropiere sufletească de înaltă ținută morală. Acest lucru s-a realizat datorită oamenilor prezenți, oameni cu drag de cele sfinte, de cele duhovnicești și nu în ultimul rând, datorită prezenței părinților preoți care ne-au îndrumat (ca de fiecare dată), ne-au coordonat, au scos la lumină ce e mai bun din noi. Totul a decurs desăvârșit, firesc, spontan, frumos. Timpul  s-a comprimat și nici nu am realizat când s-au scurs, uneori trei ore, alteori patru ore. Am suspinat, ne-am amuzat, ne-am întărit, ne-am sfătuit, am primit povețe de la părintele Victor, părintele Mihai, părintele George, ne-am înălțat sufletele atunci când Părintele Mark a intonat în greaca veche Imnul Maicii Domnului. Am consolidat și am realizat că împreună suntem o mare familie ortodoxă cu drag de Dumnezeu, cu drag de fapte bune, cu drag de semenii noștri. Bunul Dumnezeu să ocrotească poporul și neamul român ortodox, preoții și toți slujitorii bisericilor noastre”. Camelia Aurelia Cherciu, bibliotecar

”A fost emoționant !!! Felicitări pentru efortul și dăruirea cu care faceți totul. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că prin intermediul dumneavoastră iau parte la acest proiect cu suflet!!!” (Cătălina Pațelea, Brăila)

”Anul acesta, în plină pandemie, când granițele teritoriale au fost  închise, am suprimat distanțele fizice și am reușit să ne deschidem  sufletul pentru a-i îmbrățișa cu inima, pe frații nostri români de peste hotare, mai exact  din Glasgow, Scoția. Întâlnirea propriu-zisă a fost pregatită la cantina socială ,,Sfântul Vasile’’din Brăila, unde copiii din biserică s-au întâlnit și și-au unit eforturile, priceperea și entuziasmul pentru a crea cele mai originale și mai  reprezentative  daruri  pentru  conaționalii noștri din Scotia. Astfel, au reusit să confecționeze cu multă migală și măiestrie, păpuși costumate în portul popular românesc, mărțișoare, felicitări, chiar și o machetă emblematică pentru tematica  acestui proiect.

Mare ne-a fost bucuria de a-i avea alături, chiar și prin ecranul calculatorului, pe cei care simt si trăiesc românește, deși sunt departe de meleagurile străbune. Pe parcursul celor trei întâlniri de pe platforma ZOOM, am reușit să ne cunoaștem, să ne impărtășim impresii din cadrul activităților cultural–misionare la care am participat de-a lungul timpului, ca enoriași ai celor două parohii: ”Întâmpinarea Domnului” din Glasgow  și  ”Sfinții  Arhangheli  Mihail și Gavriil” din Brăila. A fost un schimb de impresii și de experiențe inedite, foarte emoționant sub forma  unui  dialog  viu  din care nu a lipsit buna dispoziție, momentele de retrospectivă  îmbinându-se armonios  cu  celelalte  momente artistice  pregătite cu multă  atentie,  entuziasm de către  copiii celor două parohii. Astfel ,ei au avut ocazia să cânte, să recite, să spună ghicitori în limba română, să-și  prezinte creatiile  literare, plastice, toate purtând amprenta  înfrățirii, a comuniunii, care a reprezentat, de fapt, laitmotivul acestor  întâlniri  on-line.

Am aflat, cu acest prilej, că a fi român peste hotarele țării tale înseamnă o adevarată misiune de apostolat creștin deloc usoară, care implică în profunzima ei o jertfă de sine pentru poporul, pentru limba și credința în care te-ai născut. Contactul cu românii de peste hotare ne-a oferit prilejul unor reflecții asupra valorilor pe care noi le avem și le trăim zilnic în țară, dar de care nu suntem conștienți, de cele mai multe ori. Biserica străbună, neamul românesc și limba strămoșească definesc cel mai bine valoarea acestui popor, pe care le-am regăsit și in mesajele cordiale transmise de prietenii noștri din Glasgow care au devenit de-a lungul timpului, buni mesageri ai românismului în cultura și în civilizația europeană.

Cred că aceste momente petrecute în compania fraților români, au reprezentat o veritabilă premiză către înfrățirea adevărată care se va manifesta în viitor, prin derularea unor proiecte cultural-misionare și de întrajutorare ce vor avea ca scop promovarea și susținerea a tot ceea ce este specific românilor, uniți prin Biserică cea care reprezintă cu adevărat, familia românilor de pretutindeni”. Tudosie Liliana, profesor de limba română

(Daniela Ciupala)