Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg

Românii din diaspora au primit cu multă bucurie și recunoștință inițiativa PF Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de a declara anul 2021 ”Anul omagial al pastorației românilor din afara României”. Este o mare mângâiere pentru noi toți să știm că Biserica Ortodoxă dedică un an întreg grijii pentru cei de departe. Un prim eveniment organizat anul acesta este și proiectul ”Biserica – familia românilor de pretutindeni” care își propune să contribuie la crearea unor legături sau înfrățiri între comunitățile din țară și cele din diaspora. 

Înfrățire cu adevărat se poate realiza doar în Biserică, acolo unde Hristos este prezent și lucrează, de aceea înfrățirea are loc între două comunități parohiale. Parohia noastră, ”Întâmpinarea Domnului” din Glasgow, a primit cu mare bucurie cererea de înfrățire din partea parohiei ”Sfinții Arhangheli”. Pr. Victor Țugui, preotul paroh al bisericii Sf. Arhangheli din Brăila, ne mărturisea la începutul întâlnirii noastre: ”În primul rând vreau să vă mărturisesc bucuria mea că ați acceptat nu să ne înfrățim, pentru că suntem deja frați, ci să trăim mai aproape frățietatea, tot ce avem noi în comun, pe Hristos”. Plini de entuziasm și emoții, cu toții am hotărât să ne întâlnim pe Zoom să ne cunoaștem și fiecare parohie a pregătit mai multe surprize pentru parohia prietenă. 

Toate cele trei întâlniri, deși virtuale, au adus multă bucurie și emoții în sufletele participanților: copii și părinți îmbrăcați în costume populare, steaguri românești fluturând pe parcursul întâlnirilor și mesaje de dragoste împărtașite de copii redau doar puțin din atmosfera de bucurie și sărbătoare la care am fost cu toții părtași. Au fost alături de cele două comunități parohiale preoții slujitori din cele două parohii: pr. Victor Țugui, preotul paroh al bisericii ”Sf. Arhangheli” din Brăila, pr. Mihai Duca, preot co-slujitor la această biserică, pr. George Bliorțu, preotul paroh al bisericii ”Întâmpinarea Domnului” din Glasgow și protopop misionar de Scoția, pr. Marcel Oprișan, întemeietorul parohiei din Glasgow, pr. diacon Ioan Ross, pr. Serafim, starețul mânăstirii ”All Celtic Saints” de pe Insula Mull și pr. Mark Mitchell, pr. paroh al bisericii grecești din Glasgow și prieten al parohiei românești din Glasgow. 

Proiectul a fost așteptat cu nerăbdare de comunitatea din Glasgow: ”abia așteptăm sa fim parte dintr-un proiect frumos și de suflet! Chiar și cu restricții, ne putem adapta si reinventa!” (Georgiana Amaicei, Glasgow) ”Doamne ajuta! De abia aștept să cunosc oameni noi”. (Nicoleta Iosif, Glasgow). Aceleași sentimente au fost împărtășite și de pr. Victor Țugui, în numele comunității de la Sf. Arhangheli: ”Noi am plecat de la dorința de a vă cunoaște, de a vă ruga să ne împărtășiți din experiența dumneavoastră, pentru că acolo într-adevăr se cere mărturisire adevărată. Acolo se cunoaște cel mai bine și se vede cel mai bine dacă cineva îl mărturisește pe Hristos, acolo se vede cum pot rodi talanții pe care Mântuitorul ni i-a dăruit”. 

Comunitatea brăileană ne-a rugat să le împărtășim cum păstrăm familia, identitatea ei, cum o mărturisim în fața celorlalți, ce înseamnă să fii român, ce înseamnă să fii ortodox, cum se manifestă ortodoxia în diaspora, cum ne văd cei din afară ca și creștini ortodocși. De aceea, pentru prima întâlnire, am hotărât ca noi, cei din Glasgow, să ne prezentăm și să călătorim împreună în timp pentru a înțelege mai bine cine suntem noi astăzi. Și astfel, a început o călătorie frumoasă de două ore care au trecut de parcă ar fi fost 10 minute, cum au mărturisit cei prezenți. Ne-am adus aminte de începuturile parohiei, de bucuria pe care o simțeam că am găsit o ”oază de speranță” (Mihaela Podaru, Glasgow), de slujitorii parohiei, de membrii și oaspeții ei, de activitățile noastre și mai ales de copiii parohiei care au participat la atât de multe evenimente frumoase de-a lungul timpului. De asemenea, dna Simona Hapca a împărtășit celor prezenți o mare realizare a comunității românești din Dundee la care cei din Glasgow au fost părtași: cumpărarea primei biserici ortodoxe din Scoția. Vorbind despre prezența noastră aici, am vorbit tot timpul și despre țara noastră. Țara este locul unde se află cei dragi, strămoșii noștri, bunicii noștri, rudele, chiar și părinții noștri. Dorul este foarte mare când ești departe de țară. Dorul înseamnă durere, înseamnă să conștientizezi că îți lipsește ceva, că îți lipsește apropierea de rădăcinile tale.

Putem spune că acest proiect a fost pentru noi un prilej extraordinar de a ne regăsi ca și comunitate în această perioadă foarte grea pentru noi. Această reflectare și incursiune în trecutul parohiei ne-a ajutat să înțelegem mai mult prezentul nostru, prezența noastră pe aceste meleaguri și totodată să privim cu încredere în viitor. Și toți am fost în asentimentul Andreei Ross, că într-adevăr, “ce binecuvântare mare este să facem parte dintr-o biserică așa frumoasă, cu oameni atât de frumoși!” Pr. Marcel, care a privit cu lacrimi în ochi toată prezentarea alături de dna preoteasă Maria, ne mărturisea că a fost un mare privilegiu să fi contribuit la înființarea acestei parohii și că poartă în sufletul și rugăciunile sale pe toți cei din comunitate.  De asemenea, PS Ignatie, martor al multor dureri și bucurii ale noastre pe aceste meleaguri, ne-a transmis după ce a privit întâlnirea noastră: ”Minunat!!! Ce frumos! De toți îmi aduc aminte. Tare frumos a fost, dvs ne-ați primit cu atâta drag!” (PS Ignatie)

Impresiile participanților la această primă întâlnire ne-au confirmat aceasta și ne-au făcut, încă o dată, să ne bucurăm că am avut posibilitatea să participăm la acest proiect. ”Nemaipomenit deși sunt printre ultimii veniți în aceasta comunitate, am trăit foarte multe emoții plăcute, vă mulțumesc!” (Ana Maria Moldovan, Glasgow); ”Minunat! M-am simțit iar ca acasă, cu oameni dragi! Dorul de biserica noastră din Glasgow este din ce in ce mai mare! Plâng în fiecare duminică, atunci când ar trebui să fim acolo!” (Nicoleta Iosif, Glasgow); ”Mulțumim, așa duminică frumoasă, chiar ca acasă, abia aștept duminica ce vine. Minunat! Ne-ați făcut un cadou frumos tuturor din comunitate cu această întâlnire! (Andrea Ross, Glasgow); ”Mulțumim mult! A fost impresionant! Am încheiat cu ochii roșii de plâns!! (Mihaela Podaru, Glasgow); ”Foarte frumos și foarte emoționant!” (Raluca Berhiu, Glasgow); ”Mulțumesc mult!! A fost atât de frumos, ce familie minunată suntem cu toții în Biserică!!! (presb. Anna Bliorțu); ”Doamne ajută! Felicitări pentru evenimentul de ieri seară! Autentice și plăcute prezentatoare! Întreaga activitate a fost deosebită. Muțumim pentru tot! (Almășan Daniela, Brăila); ”A fost minunat, ca de la suflet la suflet! Mulțumim  pentru această  întâlnire  plină  de sensibilitate și dragoste! Sărut-mâna  părinților! (Mirela Spătărescu, Brăila); ”A fost emoționant !!! Felicitări pentru efortul și dăruirea cu care faceți totul. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că prin intermediul dvs. iau parte la acest proiect de suflet!!!” (Cătălina Pațelea, Brăila)

Toți cei prezenți au trăit clipe extraordinare și participanții s-au despărțit cu greu. Cu toții ne-am rugat ca acest fir de comunicare deschis la prima noastră întâlnire să nu se mai închidă. Pr. George a mulțumit ”tuturor celor care prin efortul si dragostea dvs. ați făcut ca bucuria viețuirii în Hristos să strălucească în cât mai multe inimi. Domnul să vă pomenească!” Pr. Victor mărturisea la finalul întâlnirii în numele celor prezenți: ”Nu ne așteptam să vedem că există o asemenea misiune, un asemenea apostolat. Aș vrea să fac și eu parte din această parohie, avem foarte multe de învățat de la dvs”. Întâlnirea s-a încheiat cu o rugăciune de mulțumire către Maica Domnului care ne-a ajutat să cunoaștem oameni atât de minunați! 

(Daniela Ciupala)