Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

Luni 13 ianuarie l-am prăznuit pe Sfântul ierarh şi făcător de minuni Kentingern de Strathclyde, care alături de mama sa Sfânta Thenew sunt ocrotitorii oraşului Glasgow. Mormantul sau se afla in catedrala care-i poarta numele din localitate. 

Sâmbătă 25 ianuarie vă invităm să mergem în Caldbeck, loc în care Sfântul Kentingern ]n secolul VI a construit o mânastire  (St. Kentingern`s Church, Caldbeck, Cumbria, CA7 8DP). Noi vom sluji acolo începând cu orele 10:00 Sfânta Liturghie. 

Sfinte ierarhe Kentingern roaga-te lui Dumnezeu pentru noi!