Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

"mai aproape de Aproapele"

 Multumim tuturor donatorilor. Am strans suma de 1.305 lire, bani care au fost impărţit în mod egal şi trimisi catre familii in data de 23 decembrie 2019.

 

 

La apelul parohiei noastre făcut acum câteva săptămâni pentru ajutorarea câtorva persoane cu ocazia sarbatorilor, am reusit pana astazi (21.12.19) să strângem suma de 839 de lire. Ultima zi în care puteti contribui va fi mâine urmând ca banii adunati sa fie impartiti in mod egal si trimisi prin moneygram persoanelor in cauză.

Din motive lesne de inţeles nu am făcut publice numele persoanelor către care vom trimite banuţii, dar dacă doriti mai multe detalii acestea va pot fi oferite în privat.

Domnul cel care stie să răsplătească fiecăruia să nu vă treacă milostenia cu vederea! 

 

In Postul Sfântului Crăciun,
Voi știți ce-aș vrea să vă propun?..
Un dram de omenie-n plus,
CĂ-I POSTUL PRUNCULUI IISUS!

În tradiția ortodoxă, sărbătoarea Crăciunului, in mod special, este însoțită de fapte de milostenie, de dăruire pentru aproapele nostru. Pentru că Dumnezeu ne-a făcut cel mai mare dar posibil trimițând în lume pe Fiul Său pentru noi toți, la fel și noi dorim, pe măsura posibilităților noastre, să dăruim celor din jurul nostru aflați în nevoie.

În legătură cu aceasta, părintele Arsenie Papacioc spunea odată: "Întrebarea se pune, cum ne este inima noastră în legătură cu suferinţa din jur? Cel mai mare lucru de care vom fi întrebaţi la Judecata de Apoi este: "De ce nu am dat mai multă atenţie semenilor noştri?"

Sunt mulți semeni de ai noștri care suferă și noi, ca parohie, am dori să bucurăm de Crăciun 3 persoane din România cu o situația financiară foarte grea. Pentru aceasta, începând cu 24 noiembrie, în fiecare duminică până pe 22 decembrie, după Sf. Liturghie, se face o colectă de bani la care fiecare este îndemnat să contribuie pe măsura posibilităților sale. Banii care se vor strânge vor fi trimiși în România pe 23 decembrie, în timp pentru ca persoanele respective să poată folosi suma pentru Crăciun. Cei care nu puteți ajunge la Sf. Liturghie duminica și doriți să contribuiți, o puteți face donând în contul parohiei cu mențiunea ”Colecta de Crăciun”.

Vă rugăm să tranmiteți acest mesaj și celor pe care îi cunoașteți și știți că s-ar bucura să ajute! Vă mulțumim și ne rugăm ca jertfa fiecăruia dintre dv să fie pomenită înaintea lui Dumnezeu! Iar bucuria celor care o vor primi să se întoarcă înmiit la dv!