Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

Duminica Ortodoxiei, prima duminica din Postul Mare, este o duminica speciala pentru intreaga Ortodoxie deoarece se sarbatoreste biruinţa Ortodoxiei impotriva iconoclasmului si a tuturor ereziilor. 
Aceasta duminica a fost serbata si in parohia noastra din Glasgow intr-un mod special. Astfel, i-am avut ca invitati la Sf. Litughie pe membrii corului ‘Ruskaya Capella’ dirijati de dna Svetlana Zvereva, iar la slujba au participat, alaturi de enoriasii parohiei noastre, si enoriași din parohia ortodoxa ‘Sfântul Arhanghel Gabriel’ din Glasgow. 
Un plus de frumusete a zilei a fost dat de serbarea copiilor parohiei noastre. Toti copilasii prezenti ne-au aratat ce frumos au colorat icoanele sfintilor lor ocrotitori, ni i-au pezentat apoi pe rand pe sfintii lor si au cantat si spus rugaciuni. Bucuria pe care ei ne-au facut-o a fost rasplatita generos, copiii primind cadouri din partea parohiei si a unei familii iubitoare de Hristos. 
Agapa bogata de la sfarsitul programului pregatita cu mult drag de membrii parohiei noastre a intregit o zi de neuitat! Astazi am simtit mai mult ca oricand ca suntem o comunitate si ‘ce bine este ca fratii sa fie impreuna!’

D.C.