Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

Dragi Neptici, dragi Parinti,

 

Cu binecuvantarea IPS Parinte Mitropolit Iosif, Congresul NEPSIS pentru UK si Irlanda se va desfasura anul acesta intre 6-8 octombrie, fiind gazduit in premiera de o comunitate romaneasca din Irlanda: Parohia "Sf. Nicolae si Sf. Brighita de Kildare", Galway, pastorita de parintele Tudor Ghita.

 

Invitatul principal al Congresului va fi Parintele Ioan Emil Jurcan, Profesor la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia. Tema conferintei va fi anuntata in scurt timp. Mai multe detalii despre scrierile si activitatea Parintelui Profesor gasiti aici:

 

http://fto.ro/nou/corpul-didactic/

 

La Congres va participa Prea Sfintitul Parinte Ignatie Muresanul, Episcop Vicar al Episcopiei Spaniei si Portugaliei. Dupa cum va este cu siguranta cunoscut, PS Ignatie are in Mitropolia noastra o misiune speciala pentru Marea Britanie si Irlanda.

 

 

Detalii de transport:

 

Se poate zbura pe aeroportul Dublin (toate destinatiile) sau Knock (pt cei din Marea Britanie)

Legatura Dublin - Galway se face cu autocar (exista cel putin unul la fiecare ora), apartinand urmatoarelor companii: Bus Eireann, Gobus, Citylink Costul calatoriei: aprox. 20 Euro /dus. Durata calatoriei: aprox. 2h 30 min

 

http://www.buseireann.ie/

http://www.gobus.ie/

http://www.citylink.ie/

 

Legatura Knock - Galway se face cu autocar apartinand companiei Bus Eireann, unul la doua ore, in functie de zi. Costul calatoriei: 13 Euro/ dus (Va rugam verificati) Durata calatoriei: aprox. 1h 50 min

 

Parohia Sf. Nicolae si Sf. Brighita de Kildare, Galway, Irlanda va oferi sprijin logistic pentru organizarea cazarii in Galway, in masura posibilitatilor locale, intre 5 - 9 octombrie 2017. Invitam deci pe cei care doresc sa participe la Congres sa isi cumpere inca de pe acum bilete de avion, spre a obtine preturi avantajoase la transport.

 

Programul provizoriu al Congresului urmeaza acelasi tipar ca si anul trecut. Celor care vor participa la Congres in ziua de vineri le propunem o excursie pana la marginea de vest a Europei, in zona de o frumusete naturala unica Cliffs of Moher. Sambata 7 octombrie vom avea conferinta principala, sesiuni de intrebari si raspunsuri, ateliere si Vecernie, iar duminica Sfanta Liturghie arhiereasca, agapa si un program de discutii libere si concluzii la incheierea Congresului.

 

Participarea la Congresul de la Galway este deschisa Nepticilor de orice varsta din intreaga Mitropolie, nu numai celor din UK si Irlanda. Pentru corespondenta si informatii legate de Congres, va rugam contactati-ne la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..

 

Biserica Saint Nicholas Collegiate Church, locul unde se va desfasura Congresul este situata chiar in inima orasului Galway, aproape de aleile din piatra ce serpuiesc printre cladiri istorice, plimbarea prin centrul orasului finalizandu-se in zona Salthill, pe malul Oceanului Atlantic.

 

Va asteptam cu drag in cel mai pitoresc loc de pe coasta de vest a Irlandei!

 

In numele Comitetului de organizare,

 

Pr. Mihai Novacovschi

Diacon Bogdan si Mihaela Cardu