Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

 

 

 

 

 

 Dragi Neptici,Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit IOSIF al Europei Occidentale şi Meridionale, Congresul NEPSIS al Mitropoliei Ortodoxe Române a Europei Occidentale și Meridionale va avea loc în perioada 28-30 aprilie 2017 în Dublin, Irlanda.

Participanţii vor avea ocazia să se întâlnească cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, Preasfinţitul Părinte Timotei, Episcopul Ortodox Român al Spaniei și Portugaliei, Preasfinţitul Părinte Marc, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Europei Occidentale şi Preasfinţitul Părinte Ignatie, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Spaniei și Portugaliei.

Invitatul acestui congres va fi Virgiliu Gheorghe, cunoscutul cercetător în domeniul biofizicii şi coordonator ştiințific al revistei Familia Ortodoxă, care va susţine conferinţa cu tema Icoana versus fantasma dorinţei în lumea contemporană.Programul Congresului urmează acelaşi tipar ca şi cel al ediţiilor precedente.

Ziua de vineri, 28 aprilie, va fi rezervată programului de vizită, încheiat cu deschiderea oficială a Congresului şi rugăciunea de seară.

Ziua de sâmbătă, 29 aprilie, va  debuta cu conferinţa principală, sesiuni de întrebări şi răspunsuri, continuănd cu atelierele tematice şi un mic program artistic, iar duminica Sfânta Liturghie Arhierească, agapă şi concluzii la încheierea Congresului.Programul detaliat poate fi găsit în agrafă/attach sau pe site-ul oficial :

https://congresnepsisirlanda.blogspot.ie

Înscrierile pentru Congres sunt deschise pâna pe data de 20 martie 2017.

Completarea formularului aflat la secţiunea ÎNSCRIERI reprezintă modalitatea unică de înscriere la Congres.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScRCPPeFVdIY08aChD_QbUIeit8rDUEtgWyidMMqGcivTN82Q/viewform?c=0&w=1Pentru corespondenţă şi informaţii suplimentare legate de Congres, vă rugăm contactaţi-ne la adresa de email Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau pe pagina Facebook (Congres Nepsis Irlanda 2017). 

Participarea la Congresul NEPSIS  este deschisă tuturor tinerilor din Mitropolia Europei Occidentale, tinerilor ortodocşi din toate ţările occidentale (Europa Centrală şi de Nord), precum şi celor din România, indiferent vârstă.