Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


 • slide0.jpg
 • slide1.jpg
 • slide2.jpg
 • slide3.jpg
 • slide4.jpg
 • slide5.jpg
 • slide6.jpg
 • slide7.jpg

Noi masuri cu privire la competenta teritoriala, taxele consulare și programări servicii la Biroul consular din Edinburgh!

 

 1. Biroul consular din EDINBURGH  are in prezent urmatoarea competenta teritoriala: Scotia,  Irlanda de Nord si Nordul Angliei – (pana la Keswick, Penrith, Darlington, Stockton on Tees, Middlesbrough, inclusiv). Persoanele care locuiesc la sud de aceasta zona/linie sunt rugate sa ia legatura cu Sectia consulara de la Londra  (http://londra.mae.ro/node/258)
 2. Legea nr. 198/2008 privind taxele consulare a fost modificată prin Legea nr. 1/2017 privind eliminarea unor taxe și tarife, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, în sensul că marea majoritate a serviciilor consulare efectuate la misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate se vor presta în regim de gratuitate. Noile reglementări vor intra în vigoare de la 1 februarie a.c. Pentru lista cu serviciile consulare care se taxează și taxele consulare aferente acestora rugam vizitati site-ul Ambasadei Romaniei la Londra: http://londra.mae.ro/node/258
 3. În acest context, având în vedere, pe de o parte, creșterea, de la an la an, a numărului de solicitări de servicii consulare, iar pe de altă parte, eliminarea taxelor consulare și prestarea acestora în regim de gratuitate, Biroul consular din Edinburgh - fiind un birou mic, cu  un  consul - va continua sa efectueze servicii consulare  NUMAI pe bază de programare prealabilă.
 • Veţi fi programaţi în funcţie de optiunile dv. şi disponibilitatile existente in agenda Biroului consular.
 • Program de lucru cu publicul:

Luni, marţi şi joi intre orele  09:00-15:00
Miercuri între orele          09:00 – 17:00

 • Programările se fac  prin poştă electronică la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. 

Va rugam  sa optati pentru o zi si o ora,  dupa ce aveti toate documentele necesare

Despre procedura si taxe puteti gasi informatii la: http://londra.mae.ro/node/258 si  http://londra.mae.ro/node/485

 

Pentru Biroul consular Edinburgh NU pot fi efectuate programari prin intermediul portalului E-Consulat (Ghișeul consular online) pagina web https://econsulat.ro/ dar vizitand acest portal puteţi accesa informaţii consulare de calitate într-un mod eficient şi transparent, beneficiind de un confort crescut datorită posibilităţii de a interacţiona online cu personalul Ministerului Afacerilor Externe.

 

4.       VA RUGAM SA PREZENTATI  COPII DE PE DOCUMENTELE SOLICITATE ASA CUM SE MENTIONEZA IN INFORMATIILE CONSULARE.  NU EXISTA POSIBILITATEA EFECTUARII DE FOTOCOPII LA BIROUL CONSULAR

 

5.    Pentru a micşora timpii de aşteptare la Biroul consular, vă recomandăm:

 - să tipăriţi  şi să completaţi formularele postate pe pagina web a Ambasadei (londra.mae.ro); formularele trebuie să fie completate cu litere majuscule şi să cuprindă datele personale din cartea de identitate sau din paşaportul valabil;

 - să aveţi asupra dumneavoastră copii ale documentelor de identitate şi ale celorlalte documente necesare în vederea îndeplinirii serviciului consular solicitat;

 - să aveţi pregătită suma exactă pentru achitarea în numerar (CASH) a taxelor consulare dacă este cazul;

 - să nu vă deplasaţi însoţiţi de rude sau prieteni care nu sunt programati pentru  servicii consulare; acestia nu au acces in cladire

                          

Cu ganduri bune,

 

Biroul consular din Edinburgh 

_____________________________________

North St David Street, Edinburgh EH2 1AW
londra.mae.ro ; email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.