Vă anunțam zilele trecute că Mitropolia Europei Occidentale și Meridionale, din care facem și noi parte, organizează un concurs numite „Atelier de creație pentru copii”.

Cu bucurie, vă anunțăm că din parohia noastră s-au înscris 11 copii ale căror lucrări pot fi vizualizate dând click aici.

Pentru secția de compoziție teologico-literară s-au înscris următorii copii: Maria Hapca (16 ani), Andrei Hapca (9 ani), Andreea Cucerescu (10 ani), Maria Iosif (11 ani) și Parascheva Iosif (9 ani).

Pentru secțiunea muzicală s-au înscris următorii copii: Taisia Bliorțu (3 ani), Elisabeth Hapca (5 ani), Ecaterina Bliorțu (6 ani),  Irina Kesler (7ani), Ioan Bliorțu (7 ani) și Erika Ioana Văleanu (9 ani).

Toate lucrările au fost trimise la Paris (sediul mitropoliei) unde un juriu va selecta dintre toate lucrările trimise din toate țările participante cele mai bune lucrări pentru ambele secțiuni.

Le urăm succes tuturor participanților noștri și le mulțumim pentru dragostea cu care au răspuns solicitării noastre.

Un special mulțumesc și „Hristos a înviat” din partea Anisiei Borz Welsh de 2 ani care vă oferă și un coșuleț cu ouă.